Przedstawiciel TS UE w Warszawie

W dniu dzisiejszym mec. Skrobacki uczestniczył w spotkaniu z Pierwszym Rzecznikiem Generalnym Trybunału Sprawiedliwości UE, prof. Maciejem Szpunarem oraz sędzią Sądu Unii Europejskiej, prof. Krystyną Kowalik-Barańczyk.

Z perspektywy Luksemburga, merytoryczne rozstrzygnięcie sporu „frankowego” konsumentów z bankami wydaje się być oczywiste.

Według prof. Szpunara wyzwaniem jest jednak przyjmowanie zachodniego standardu myślenia przez sędziów, oraz rzeczywiste stosowanie Dyrektywy 93/13 i poglądów TSUE w polskich sądach. To zjawisko występuje nie tylko w Polsce, ale też pozostałych krajach sąsiadujących z Polską (Rumunia, Węgry, Słowacja).

Pan Rzecznik Generalny porównał obecny proces uczenia się specyfiki dyrektyw UW oraz orzecznictwa TSUE do podobnego procesu, który miał miejsce w polskich sądach administracyjnych ponad 10 lat temu. Od pierwszego dnia polskiego członkostwa w UE (tj. od 1.05.2004 r.) sądy administracyjne zostały skonfrontowane z systemem europejski (z powodu dyrektywy VAT). Po kilku latach okresu „choroby wieku dziecięcego”, sądy administracyjne stosują system prawa UE w sposób należyty.

Ten sam proces dotyczy obecnie sądów cywilnych.

Mimo bieżących kłopotów w sądach, spotkanie z przedstawicielami TSUE pozwala z dużą nadzieją spoglądać w przyszłość!